کاربرد علم تمرین در زندگی
تمام رفتارها و قابلیت های اجرایی ما بر اثر تمرین در زندگی مان شکل می گیرد و بر اثر تکرار زیاد که خود نوعی تمرین کمی است به عادت تبدیل می شود و جزئی از شخصیت ما می گردد. جالب تر اینکه هر چیزی که به عادت تبدیل می شود بیشتر بصورت ناخودآگاه انجام می گردد و ما کمتر به آن توجه می کنیم. عادات رفتاری قابل مشاهده که گاه خوب و گاه ناپسندند، از عادات فکری سرچشمه می‌گیرند. افراد باهوش و توانمندی هستند که به خاطر داشتن عادات نادرست، مقدار زیادی از نیروی ذهنی و استعداد ذاتی شان را هدر می‌دهند.

عادات صحیح فکری، زندگی را آسان‌تر نموده و از تاثیر عادات نادرست که فکر و ذهن را به طور خودکار برنامه‌ریزی می‌کند، می‌کاهند. در طول زندگی، ذهن و جریان فکری ما به دفعات و طی پروسه‌های گوناگون برنامه‌ریزی می‌شود. خواندن و نوشتن به زبان مادری یا هر زبان دیگری که فراگیریم، رانندگی و تایپ حرفه‌ای اعمالی هستند که پس از یادگیری و مدتی تمرین مداوم و مستمر، بدون فکر کردنی آگاهانه به راحتی انجام شان می‌دهیم. این دستورالعمل‌ها در ناخودآگاه ذهنمان تثبیت شده‌اند و ما بدون هیچ کوششی به یادشان می‌‌آوریم و با مهارت انجام شان می‌دهیم. عادات فکری نیز ماهیتی این گونه دارند و همین‌ها هستند که مسیر فکر کردن ما راجع به یک موضوع خاص و عکس‌العمل در آن موقعیت را مشخص می‌نمایند. این عادات به شکلی ناخودآگاه و در طی سال‌های زندگی مان شکل‌ می‌گیرند و اگر نادرست و اشتباه باشند، تغییر دادن شان کار ساده‌ای نیست.

عادات غلط‌ فکری را می‌ توان با تمرینات اصولی تغییر داد و الگوهای صحیح و مثبت را نیز می‌توان با تمرینات ویژه تقویت کرد. بنابراین تمام رفتارهای ما نتیجه تمرینات خودآگاه و ناخودآگاه زندگی ماست و میتواند مثبت یا منفی باشد. رفتارهای مثبت باید تقویت گردد و رفتارهای منفی باید شناسایی، علت یابی و اصلاح گردد و این پروسه ممکن نیست مگر اینکه انسان بداند که چه چیزی را، چگونه و در چه شرایطی باید تغییر دهد. نکته امیدوار کننده این است که همه قادرند با تلاش آگاهانه عادات خوب فکری را در ذهن شان تثبیت کنند و اثرشان را هم پر رنگ تر سازند. انسان ها ذاتا بخاطر کدهای اطلاعاتی متفاوت درون سلول های خود تحت عنوان ژنتیک با هم تفاوت دارند.

در مسیر زندگی نیز انواع مختلف آموزش ها و پرورش ها و تعالیم مقدس مذهبی، نگرش های متفاوتی را ایجاد می کند و هر چه سن بالا می رود این تفاوت بیشتر می شود و در نتیجه ما شاهد این همه اختلاف نظر، سلیقه، رفتار، پندار و گفتار هستیم. تا اینجا نتیجه گرفتیم که همچنان که اثر انگشت تمام انسان های روی زمین با هم فرق می کنند به همان نسبت حتی خیلی بیشتر تفکر آنها نیز فرق می کند. پس اولین قدم برای موفقیت در زندگی اجتماعی این هست که همدیگر را بصورت کاملا متفاوت قبول کنیم؛ به نظرات، علایق و دیدگاه های همدیگر احترام بگذاریم و با سعه صدر و انعطاف پذیری در برابر اختلاف های فکری و شخصیتی همدیگر برخورد کنیم.

شرط اصلی کسب مهارت در هر کاری تمرین و استمرار است. تغییر عادات فکری هم به تمرین و تلاش و کوششی “آگاهانه” نیاز دارد تا پس از مدتی به صورت عادتی تثبیت شده در ناخودآگاهتان ثبت گشته به یکی از اجزای روند عادی زندگیتان تبدیل شود. تمرین و پشتکار را فراموش نکنید.

جمله آخر اینکه عزیزان خوشبختی مجموعه ای از مهارتهاست که باید تک تک آنها اموزش داده شده و سپس بصورت اصولی تمرین شده و به مهارتهای کلیدی برای مدیریت یک زندگی ایده ال تبدیل شود.

Open chat